کتابخانه‌هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی
هه‌ورامان(ته‌خت-لهۆن-ژاوه‌رۆ-پژگیا) نویسه‌ر:هومایون محه‌مه‌دنژاد
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م
زندگی نامه‌ی مهندس فریبرز موسی زاده نویسنده و فعال هورامان
متولد 1357 پاوه فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی بوده در ایران كه بودند عضو مهندسین مشاور کاواب تهران بوده و سپس شرکت مهندسی هورآب را تأسیس کرده و در کردستان عراق در زمینه‌ی کارهای عمرانی و ساخت و ساز نزدیک 11 سال است که به فعالیت مشغول می باشد.
اما مختصری از فعالیتهای ایشان در حوزه فرهنگ و زبان به شرح ذیل می باشد:
1- اولین مقاله ایشان برمی گردد به دوران کودکی که با علاقه وافر تمام شمارگان "کیهان بچه‌ها"ی آن روزها را می خرید و همین باعث شد که به نوشتن علاقه پیدا کند و اولین مقاله‌اش را در دوران ابتدایی به چاپ برساند.همچنین بعدها اولین مقالات فارسی در روزنامه همشهری در باب اورامان شناسی را در دهه 70 به چاپ رساند که در آن روزها نشر مقالات در روزنامه های سراسری کشور بسیار نادر بود.در همشهری چندین مقاله در مورد فرهنگ و معماری ویژه هورامان به زبان فارسی به رشتۀ تحریر در آوردند.
تاسیس انجمن دانشجویان اهل مطالعه در دانشگاه صنعتی که این انجمن برغم تعداد زیاد افراد علاقمند و شور دانشجویی نتوانستند مجوزرسمی و حقوقی آنرا اخذ کنند.اما مدت 2 سال بدون مجوز همچنان فعالیت داشته گردهمایی‌های در باب نقد و بررسی کتب ادبی و فلسفی را برگزار می کردند.از جمله از اولین کارها بررسی آراء و اندیشه عبدالکریم سروش بود که ایشان با حضور آقای سروش دباغ فرزند آقای سروش در باب کتاب "بسط تجربه نبوی" ایشان این کتاب را بررسی و به مباحثه گذاشت.
تأسیس اولین انجمن جوانان شهرستان پاوه به نام انجمن جوان چریکه NGOکه از نظر تاریخی اولین انجمن غیر دولتی و غیرانتفاعی در شهرستان پاوه می باشد که نزدیک به 400نفر اعضای رسمی و به شاید هم به همان اندازه نیز اعضای غیررسمی در آن حضور داشتند که اهم اهداف آن عبارت است از توسعه فرهنگ و کمک به رشد فعالیتهای اجتماعی، فرهنگی و ادبی جوانان بود.که با اتکاء به فرهنگ غنی هورامان در صدد توسعه و رشد همه جانبه جوانان این بوم بودند.از جمله فعالیتها، برگزاری بیش از 20 کلاس آموزشی و تقویتی برای دانش‌آموزان و آمادگی برای کنکور.همچنین برگزاری چندین همایش برای حل مشکلات و معضلات جوانان و کلاسهای متفرقه موزیک و آموزش زبان هورامی ازاقدامات فرهنگی ایشان به شمارمی آید. .

The image “http://s1.picofile.com/file/6191968808/%D9%85%D8%AC_%D9%87%D9%88_2.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

چاپ و نشر اولین مجله هورامی با نام"هۆرامان" که برای اولین بار در کل تاریخ اورامان مجله‌ای تام و کامل به زبان اورامی وبا فونت ویژه (که این فونت نیز برای اولین بار طراحی گردید برای زبان هورامی)توسط خودشان در سال 2004 با همراهی نعمان فایق و سلمان فایق در شهر سلیمانیه عراق به صورت فصلنامه که به تمام مناطق اورامی زبان ایران،عراق و ترکیه ارسال کرده و حتی به اورامی زبانانی که مقیم کشورهای اروپایی و آمریکا می باشند؛ارسال نموده‌اند و همین باعث دو انگیزه جدی در مناطق اورامی گردید اول تشویق و ترغیب جوانان به نوشتن متون اورامی و کتب و مقالات. دوم ایجاد پلی نوین برای همفکری و هماندیشی هورامی های که به صورت پراکنده در جاهای مختلف در باب تحقیق در زمینه هورامی بودند.(پرواضح است که قبل از انتشار مجله ما نوشتن نثر اورامی در هیچ جایی متداول نبود.البته نظم یا همان شعر موجود و رونق داشت اما متون نثر به هیچ وجه متداول نبود) ایشان تا حال در3نشریه به عنوان سردبیر مجله، شورای نویسندگان و مدیر تحریریه حضور داشتند.نشریه اول "هۆرامان" و نشریه‌ی دوم مجله"هۆرامان"که دو گروه متفاوت بودند و دو نشریه‌ی کاملا مجزا یکی به صورت روزنامه بود و دیگری مجله با گروههای متفاوت اما ازنظر اسمی با نام مشترک "هۆرامان" بودند و ماهنامه "هاناو"که هر سه به زبان هورامی بودند.که اکنون نیز همچنان در مجله "هۆرامان" در سال یازدهم چاپ مجله هستند. همچنین با نشریه "ژیوا "همکاری کرده و مقالاتی در آن روزنامه به چاپ رسانده‌اند؛علاوه بر این در بیشتر سایتهای اورامی و وبلاگها به نشر مقالاتی در باب زبان و ادبیات هورامان که مقالات نشر شده در آن بالغ بر 100 مقاله می باشند که به هر سه زبان هورامی،سورانی، فارسی است.
فعالیتها در حوزه ماس میدیا:
* کارهای انجام شده در زمینه تلویزیون و ماهواره تعداد آن ها بالغ بر 70 برنامه تلویزیونی و رادیویی است که شامل دیکومند، فیلم کوتاه مصاحبه و اجرای پانلهای تلویزیونی است. از جمله می توان مهمترین مصاحبه های با اشخاص ذیل اشاره کرد:1-استاد مظهر خالقی2- استاد عثمان هورامی 3- استاد ناصر رزازی 4- استاد عباس کمندی 5- استاد جمیل نوسودی 6-سرکار خانم تارا جاف 7- سرکار خانم ناهید هورامی  و ...
**تهیه فیلم مستندی به زبان فارسی با عنوان"یارسان"که مراحل آخر ضبط را طی می کند این فیلم نگاهی است نو به تسامح یا رواداری TELORANCEدر آیین اهل حق یا یارسان که با شخصیتهای درجه اول و بزرگ این دین از جمله رهبر جهانی یارسان (اهل حق) جناب آقای سید نصرالدین حیدری و همچنین نویسندگان آیینی آن دین مانند آقایان شاه‌ابراهیمی،رضایی و طیب طاهری مصاحبه کرده و شخصیتهای محقق دیگر همچنین ه با نوشتن متونی شرحی مفصل بر آیین یارسان نگاشته‌اند.
مقالات و نشریات به زبان سورانی:
نوشتن صدها مقاله در روزنامه های" ئاوێنه‌، كوردستان ڕاپۆرت، گۆڤاری خه‌ون، هۆنیا، بازیان،گه‌شه‌پێدان، نۆژه‌ن، رۆژنامه‌ "به‌غیر از موارد یاد شده ستون نویسی در روزنامه "رۆژنامه" که ایشان به عنوان ستون نویس در روزنامه "رۆژنامه" از بنده هر هفته دو مطلب به چاپ می رسید .
کتابها:
کتابی با عنوان"ئۆرۆمون" بالغ بر 950 صفحه در باب جغرافیا، زبان و ادبیات هورامی است؛که اکنون مراحل آخر آماده شدن و ویرایش نهایی آن است که به زودی به چاپ می رسد.این کتاب حاصل تحقیقی مفصل در باب زبان، ادبیات و جغرافیای اورامان است که به صورت موشکافانه هر سه موضوع را مورد بررسی و تحلیل قرار داده‌اند که از جمله در باب جغرافیا تمام شهر و روستاهای اورامی زبان با جزئیات و دیتای موثق آورده شده است.و در مورد زبان بحثی کاملاً علمی در مورد زبان، لهجه و گویش مطرح نموده‌اند که بعد از ارائه تئوریهای زبان شناختی امروزی زبان اورامی را در ترازوی علوم جدیده به مباحثه گذاشته‌اند و در مورد ادبیات هورامان نیز بیش از 400 شاعر گمنام را معرفی کوتاه کرده و چند بیتی از اشعار آنها را به عنوان نمونه اشاره نمودند.
کتاب دوم:این کتاب به زبان سورانی است به عنوان "خۆشه‌ویستی بێ سنوور له‌ وێژه‌ی جیهانیدا" که با رویکردی به ادبیات جهان عشق را در ترازوی آنها مورد مداقه قرار داده‌اند. این کتاب نیز آماده چاپ است و نزدیک به 400 صفحه می باشد.البته با دوست و نویسنده عراقی کاک بختیار علی نیز مشورت گرفته‌اند و ایشان نیز به نوشته ایشان مهر ورزیدند و اشتیاق به چاپ آن را اعلام کردند.

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م


هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م


********************************************************************وبلاگ کتابخانه‌هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی

به آقای مهندس فریبرز موسی زاده

اهل روستای خانقاه هورامان 

ساکن شهرستان پاوه

 آرزوی کامیابی وموفقیت روزافزون برای ایشان ودیگرنویسندگان

 وفعالان پرتلاش هورامان را،ازخداوندلایزال خواستاراست.


په‌لیانۆ کتابخانه‌هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی

به کاکه فه‌ریبۆرز موسازاده‌،


خه‌ڵکوو ده‌گاو خانه‌گای(خانقاه هه‌ورامان)

نیشته‌جێ شاروو پاوه‌ی،

ئاواتوویاوای به ئاواته‌کاش و سه‌رکه‌وته‌ی فڕه‌ته‌ری

 په‌ی ئادێ و نویسه‌را و فڕه‌زانێ هه‌ورامانی

جه خۆدای هه‌مێشه دیار،ئاوات موازوو.


طبقه بندی: زانیاری، ئه‌ده‌بیات، شێعر، تاریخ، دین، جوغرافی، وێنه،
برچسب ها: هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد) هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد، مهندس فریبرز موسی زاده، خانقاه، مجله هورامان،
دنبالک ها: هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م، دانشنامه‌وهه‌ورامانی،
[ چهارشنبه 1 بهمن 1393 ] [ 04:35 ب.ظ ] [ همایون محمدنژاد ]
درباره وبلاگ

کتابخانه‌هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی

ئه‌ژناسنای کتێبه‌کا؛نویسه‌را؛زانایا؛ژیرلاو؛پاڵپشتا زوان و ئه‌دبیات و فه‌رهه‌نگوو هه‌ورامانی

نویسه‌ر:هومایون محه‌مه‌دنژاد

ئیمه‌یل:sina.mohamad@ymail.com

چه‌مه‌راو سه‌ردا‌نه‌کێتانمێ په‌ی ئادره‌سوو:

په‌لیانۆ هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

http://haneberchem.mihanblog.com/

مدیروبلاگ :همایون محمدنژاد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

کتابخانه‌هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی

قه‌ڵه‌موو هه‌ورامانی

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
شاه انبیاء

ئه کره م حه‌سنزاده(سه‌ریاس)

دانشجویان کرد دانشگاه زنجان

تکاب توریست

ابزار و قالب وبلاگبیست تولزكد تاریخ قمری ، شمسی و میلادی به همراه مناسبت تماس با ما>