کتابخانه‌هورامان،کتێبخانه‌وهه‌ورامانی، یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی
هه‌ورامان(ته‌خت-لهۆن-ژاوه‌رۆ-پژگیا) نویسه‌ر:هومایون موحه‌ممه‌دنژاد
لینک دوستان
پیوندهای روزانه

قرآن دست نویس مرحوم سیدمحمود پالاچویین وپیشنهادی به اداره‌ی میراث فرهنگی شهرستان پاوه

IMG_7763

نزدیک به دویست سال پیش در کنار مسجد باباشیخ حسن مردی سکنی گزیده بود به نام سیدمحمود مشهور به پالاچویین (کفش چوبین). وی مردی عابد و اهل دل بود که نیمی از سال را معمولا به عزلت و ریاضت در چله خانه ی کوچکش می گذرانید، گویند فقط همسرش روزانه برای یادآوری اوقات نماز و طعام مختصری وی را ملاقات می نمود.

هرگاه حالت وجد و سماع به وی دست می داد راه کوهستان در پیش می گرفت؛ نقل است که به خانواده اش سفارش کرده بود هرگاه مرا در چنین حالی یافتید به یکی از طلاب حجره ی خانقاه بگوئید مرا همراهی کند چون خواص دارویی گیاهان به من الهام می شود تابه وی بگویم وی نیز جهت استفاده مردم یادداشت نماید.(والله اعلم)

وی تنها فرزندی داشت به نام سیدحسین که وی نیز صاحب سه پسر به نامهای سید فیض الله – مشهور به خلیفه فیض الله قصاب -، سیدقاسم و سیدسعدالله بود.

آثاری از وی به یادگار مانده است؛ نخست قرآنی دست نویس باخطی زیبا و مثال زدنی که گویند از آن او بوده است، البته نگارنده ی قرآن مشخص نیست شاید از اجداد وی بوده باشد و یا کسی به وی هدیه کرده باشد.

این قرآن در خانه ی مرحوم سیدقاسم محمود نژاد از نوادگان وی نگهداری می شده است و اکنون در نزد آقای شهریار محمودنژاد است، متاسفانه این اثر ارزشمند و نفیس در اثر دست به دست شدن و مکان نامناسب آن به کلی پوسیده و در حال از بین رفتن است.

میراث دیگر وی یکی از کفشهای چوبی و منحصربه فردش می باشد که اکنون در خانه ی کاک شهاب فیضی است و به عنوان یادگاری ارزشمند از آن نگهداری می کنند.

آرامگاه آن مرحوم در فضایی روحانی، ساده و دلنشین و به دور از ظواهر دنیوی در ضلع غربی روستا و در باغچه ی حیات خانه ی مرحوم سیدمحمد مرتضائی واقع است . روحش شاد،یادش پررهرو وگرامی باد.

و اما یک نکته …

بسیاری از شهرها و روستاها به خاطر وجود کتب دست نوشته ی قدیمی برای خود نام ونشانی پیداکرده و در طی سال گردشگران و محقیقن زیادی را به خود جذب می کنند؛ از جمله ی این مکانها اکنون در مناطق کردنشین می توان به روستای نگل به خاطر قرآنی دست نویس و روستای پالنگان هم به خاطر کتب (دست نویسی) که در آنجا از آنها نگهداری می شود.

چندجلد کتاب دست نوشته قدیمی در حجره ی قدیمی روستای خانقاه موجود است که در نوع خود بی نظیر و تماشایی نگاشته شده اند. چندی پیش نیز جوان کوشا و محبوب روستایمان آقای پوریا صیدی تمام تفسیر نور دکترخرم دل را با تلاش و زحمت فراوان در طی نه سال به رشته ی تحریر درآورد.

اگر بیشتر تفحص شود شاید آثار دیگری نیز به خاطر پیشینه ی تاریخی، مذهبی و علمی روستای خانقاه یافت شود و بالاخره همین دو اثر ارزشمند از این مرد نیک تبار (سیدمحمود پالاچویین) می توانند نگاه ها را به سوی خود جلب نمایند.

در این راستا،به اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان پاوه و مسئولین روستای خانقاه پیشنهادمی نمایم  که در مسجد جامع روستای خانقاه مکانی مطمئن و امن (همچون قرآن روستای نگل) در نظر بگیرند تا بازدیدکنندگان نیز بتوانند از این آثار ارزشمند استفاده نمایند؛ شاید بدین وسیله از مفقودشدن و پوسیدگی و… نیز جلوگیری به عمل آید.

تذکر: در مورد شرح حال آن مرحوم سندی مکتوب در دست نیست و این نوشتارسینه به سینه توسط اهالی و نزدیکان ایشان نقل شده است.


منبع:پایگاه اطلاع رسانی روستای خانقاه
طبقه بندی: زانیاری، ئه‌ده‌بیات، تاریخ، دین،
برچسب ها: هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد، وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری، سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری، قرآن دست نویس مرحوم سیدمحمود پالاچویین،
دنبالک ها: پایگاه اطلاع رسانی روستای خانقاه،
[ یکشنبه 14 تیر 1394 ] [ 12:18 ب.ظ ] [ همایون محمدنژاد ]
درباره وبلاگ

کتابخانه‌هورامان،کتێبخانه‌وهه‌ورامانی
یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی

ئه‌ژناسنای کتێبه‌کا؛نویسه‌را؛زانایا؛ژیرلاو؛پاڵپشتا زوان و ئه‌ده‌ب و فه‌رهه‌نگوو هه‌ورامانی

نویسه‌ر:هومایون موحەممەدنژاد

ئیمه‌یل:sina.mohamad@ymail.com

چه‌مه‌راو سه‌ردا‌نه‌کێتانمێ په‌ی ئادره‌سوو:

په‌لیانه‌و هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

http://haneberchem.mihanblog.com/

مدیروبلاگ :همایون محمدنژاد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
p align="center">هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

کتابخانه‌هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی

قه‌ڵه‌موو هه‌ورامانی

ابزار و قالب وبلاگبیست تولزكد تاریخ قمری ، شمسی و میلادی به همراه مناسبت تماس با ما>