تبلیغات
کتابخانه‌هورامان،کتێبخانه‌وهه‌ورامانی، یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی

کتابخانه‌هورامان،کتێبخانه‌وهه‌ورامانی، یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی
هه‌ورامان(ته‌خت-لهۆن-ژاوه‌رۆ-پژگیا) نویسه‌ر:هومایون موحه‌ممه‌دنژاد
لینک دوستان
پیوندهای روزانه

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

درخواست مجددآقای همایون محمدنژاد ازمدیرکل جدیدصداوسیمای استان کردستان جهت اختصاص برنامه به زبان هورامی در شبکه تلویزیونی استانی کردستان "کرد" 

به نام هنرمند هستی    

مدیرکل محترم صدا وسیمای استان کردستان جناب آقای امان الهی

  بااهداء سلام وادب؛

احتراماً؛ ضمن تبریک انتصاب شایسته شما و زها بر حسن درایت درتحقق بومی گرایی مدیریتی؛

به استحضارمی رساند اینجانب همایون  محمدنژاد شاغل در آموزش و پرورش شهرستان مریوان؛ به نمایندگی جمع کثیری ازنویسندگان و فعالان زبان و ادبیات هه ورامان درابطه با درخواست ذیل که متقاضی گنجاندن برنامه مختص به زبان هه‌ورامی که اززبان های قدیم کردی و ریشه دار کردستان بوده رابه حضورتان اعلام می کنیم. امید آن است باعنایت به درایت و حس فرهنگ دوستی که ازجناب عالی سراغ داریم؛ همکاری لازم رامبذول فرموده باشد که با حسن احترام و تنوع گرایی در برنامه های شبکه کرد که ازشبکه های محلی موفق درایران اسلامی می باشد، دستور فرمایید مساعدت لازم انجام گیرد.

استان فرهنگی کردستان که کلام نافذ و مسمای فرهنگی مقام معظم رهبری را مباهات خود می داند باتنوع فرهنگی و زبانی و نژادی کلکسیونی فرهنگی دیارغرب کشور می باشد ازآن جمله کردها با زبانهای سورانی، هه‌ورامی و لهجه های آنها اردلانی، گروسی، کلهری، هه‌ورامانی، ژاورودی و ترک زبانان بیجار و قروه در دیار کردستان باحفظ فرهنگ خود ساکن اند.

زبان هه‌ورامی که اززبان های ریشه دار و قدیمی کردستان بوده باحفظ و مباهات به ازلحاظ نژادی به کردبودن و به ایرانی بودن خودشان به عنوان دیار و موطن اصلیشان به زبان و فرهنگ هه‌ورامی خود هم افتخار می کنند. گستردگی این زبان شهرستان ها و مناطق مختلف استان کردستان را در برگرفته تا جایی که بعداز سورانی زبان ها بیشترین جمعیت استان رادارا می باشند. شهرهای سنندج، مناطق ژاورودسنندج، گاورورد، بخش مرکزی شهر و روستاهای هه‌ورامی‌نشین شهرسروآباد و اورامان تخت و بخش ژاورود با بیش از50 روستای پرجمعیت ؛ شهر مریوان، شهرکامیاران و مناطق گردشگری و تاریخی پالنگان، روستای قلعه در شهر قروه (که در تقسمات اخیر منطقه ای شهر محسوب می شود) لذا باعنایت به گزارش فوق الاشاره  و جمعیت فراوان هه‌ورامی‌زبان ها و ویژگی های منحصر به فرد منطقه هورامان و داشتن مناطق تاریخی و سیاحتی  و گردشگری ازقطب های مهم استان به شمارمی رود. لذامی طلبد که برای معرفی فرهنگ و زبان این قوم،  تنوع برنامه های شبکه پرمخاطب "کرد" برنامه ای حتی یک ساعته تدوین و تهیه گردد. هرچند که درارتباط با نمایش تصاویر و فرهنگ و ترانه های هه‌ورامی درشبکه "کرد" و رادیو بخش هه‌ورامی آن اقدامات خوبی انجام شده، که جای تقدیر و سپاس دارد. درپایان مستدعی است باحسن نظر و ترویج فرهنگ بومی مساعدت لازم راعنایت فرمایید.   

بااحترام وارادت:همایون محمدنژاد فروردین 1394/مریوان


طبقه بندی: زانیاری، ئه‌ده‌بیات، شێعر، تاریخ، دین، جوغرافی،
برچسب ها: هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد، وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری، سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری، درخواست مجددآقای همایون محمدنژاد ازمدیرکل جدیدصداوسیمای استان کردستان جهت اختصاص برنامه به زبان هورامی،
دنبالک ها: هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م،
[ شنبه 10 مرداد 1394 ] [ 10:00 ق.ظ ] [ همایون محمدنژاد ]
درباره وبلاگ

کتابخانه‌هورامان،کتێبخانه‌وهه‌ورامانی
یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی

ئه‌ژناسنای کتێبه‌کا؛نویسه‌را؛زانایا؛ژیرلاو؛پاڵپشتا زوان و ئه‌ده‌ب و فه‌رهه‌نگوو هه‌ورامانی

نویسه‌ر:هومایون موحەممەدنژاد

ئیمه‌یل:sina.mohamad@ymail.com

چه‌مه‌راو سه‌ردا‌نه‌کێتانمێ په‌ی ئادره‌سوو:

په‌لیانه‌و هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

http://haneberchem.mihanblog.com/

مدیروبلاگ :همایون محمدنژاد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
p align="center">هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

کتابخانه‌هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی

قه‌ڵه‌موو هه‌ورامانی

ابزار و قالب وبلاگبیست تولزكد تاریخ قمری ، شمسی و میلادی به همراه مناسبت تماس با ما>