کتابخانه‌هورامان،کتێبخانه‌وهه‌ورامانی، یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی
هه‌ورامان(ته‌خت-لهۆن-ژاوه‌رۆ-پژگیا) نویسه‌ر:هومایون موحه‌ممه‌دنژاد
لینک دوستان
پیوندهای روزانه

پیرشالیار هورامان؛اثر خانم سارا محمودی منتشر شد.

کتاب«پیرشالیار هورامان»اثر نویسنده و محقق کردستانی سارا محمودی چاپ و روانه بازار شد.

به گزارش خبرنگار زریوارخبر، کتاب«پیرشالیارهورامان»اثری تحقیقی-پژوهشی است که ظرف مدت دو سال از طریق مطالعه منابع کتابخانه ای، بررسی روایات و سنت شفاهی و بن مایه های مراسم جشن عروسی پیرشالیار و مصاحبه با صاحبنظران حوزه ادب و فرهنگ کُردی گردآوری شده است. این کتاب در یازده فصل منتشر شده است. که به ترتیب شامل: بررسی واژه‌ی«پیر»و«شالیار»از لحاظ زبان شناختی مردم هَورامان؛ بررسی تبارشناختی شخصیت پیر در لابلای اوراق کتب تاریخی؛در جستجوی دوره زندگی،کیش و آیین پیرشالیار؛ دین مهرپرستی، زرتشتی و اسلام در هورامان؛ بررسی بن مایه های مراسم عروسی پیرشالیار و کومسای؛ مولفه های تقدس پیرشالیار، کتاب ماریفت،کرامات و یادگارهای پیرشالیار می باشد. در این کتاب تلاش شده است تا با ارائه دیدگاهی جامع و مستند در مورد پیرشالیار-که با واقعیات تاریخی هَورامان نیز نزدیک باشد- به مخاطبان در پی پاس ونگهداشت بخش مهمی از فرهنگ و رسوم این سرزمین کهن برآید. 

 سارا(سروه)محمودی کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی،مدرس دانشگاه پیام نور مریوان در خصوص تألیف این کتاب، گفت:براساس علائق فرهنگی دست به تالیف کتابی با عنوان «پیرشالیار هورامان»زدم. این کتاب اولین تالیف من در حوزه مردم شناسی،با موضوع شناخت پیرشالیار می باشد که بتازگی در130 صفحه و با درج 15عکس رنگی از صحنه های مراسم مربوط به پیرشالیار انتشار یافته است.

وی در خصوص دلایل نوشتن این کتاب که حاصل کار تحقیقی و پژوهشی است، بیان کرد: پیرشالیار یکی از 99 پیرِ بنام و در واقع پیرِ پیران هَورامان است که با گذشت قرن‌ها هنوز شخصیت حقیقی وی در هاله‌ائی از ابهام باقی مانده است.‌ هدف از تالیف این کتاب بررسی علت این ابهام و چندگانگی نظرات در مورد پیرشالیار بود. بدین منظور باید بدانیم چه نوع روایت‌هایی در مورد این شخصیت وجود دارد؟ هر روایت چه می‌گوید و توسط چه کسانی یا محققان و متفکرانی حمایت می‌شود؟ نقطه‌ی واگرا و همگرای این روایت‌ها چیست؟ در هر دوره‌ای چه چیزی و به چه علت به این روایت‌ها کم یا اضافه شده‌است؟ و علت سازگاری این مراسم غیراسلامی با مراسم اسلامی در اورامان چیست؟ خوانش دراویش و صوفیانه از آن چیست؟ نقش کنونی این مراسم در زندگی روزمره‌ی مردم اهالی از یک طرف و یا تاثیرات ضمنی یا روشن آن بر بنیادگرایی دینی چگونه است؟ این‌ها سوالات اصلی ما بودند و البته ما در پی آن نبودیم که حتما پاسخی دقیق و درست برای آنها ارائه دهیم. اما قرار دادن روایت‌ها در بستر تاریخی‌شان و ارزیابی تا حد امکان مستدلِّ آنها، مفید و ارزشمند خواهد بود.

 این نویسنده جوان ابراز امیدواری کرد این کتاب آغاز پژوهشهای جدی تر در این زمینه باشد.

  گفتنی است این کتاب به زبان فارسی در قطع رقعی و با قیمت 9000 تومان در کتابفروشی قانع موجود است. کتاب پیرشالیار هورامان توسط انتشارات اوین مجوز گرفته و به کمک انتشارات ریباز با کیفیت عالی به چاپ رسیده است.

لازم به ذکراست که درمنابع این کتاب به نوشته های آقایان رئوف محمودپور و عادل محمدپور وهمایون محمدنژاد اشاره کرده است.
منبع:زریوارخبر


طبقه بندی: زانیاری، تاریخ، دین، جوغرافی،
برچسب ها: هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد، وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری، سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری، پیرشالیار هورامان؛اثر خانم سارا محمودی منتشر شد.،
دنبالک ها: هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م،
[ یکشنبه 23 خرداد 1395 ] [ 04:20 ب.ظ ] [ همایون محمدنژاد ]
درباره وبلاگ

کتابخانه‌هورامان،کتێبخانه‌وهه‌ورامانی
یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی

ئه‌ژناسنای کتێبه‌کا؛نویسه‌را؛زانایا؛ژیرلاو؛پاڵپشتا زوان و ئه‌ده‌ب و فه‌رهه‌نگوو هه‌ورامانی

نویسه‌ر:هومایون موحەممەدنژاد

ئیمه‌یل:sina.mohamad@ymail.com

چه‌مه‌راو سه‌ردا‌نه‌کێتانمێ په‌ی ئادره‌سوو:

په‌لیانه‌و هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

http://haneberchem.mihanblog.com/

مدیروبلاگ :همایون محمدنژاد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
p align="center">هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

کتابخانه‌هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی

قه‌ڵه‌موو هه‌ورامانی

ابزار و قالب وبلاگبیست تولزكد تاریخ قمری ، شمسی و میلادی به همراه مناسبت تماس با ما>