کتابخانه‌هورامان،کتێبخانه‌وهه‌ورامانی
هه‌ورامان(ته‌خت-لهۆن-ژاوه‌رۆ-پژگیا) نویسه‌ر:هومایون موحه‌ممه‌دنژاد
لینک دوستان
پیوندهای روزانه

َهه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

بە پاو هه‌واڵوو  'هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م'یکتێبوو:"سێ‌تار"

هۆرگێڵنایه‌و کتێبوو (سه‌تار)و*جه‌لال ئال ئه‌حمه‌د*
به زوانی هه‌ورامی
نویسه‌و کاکه مێهران ئه‌حمه‌دی
 ڕوانه‌و بازاری بی


ئی کتێبه جه ۱5۰ لاپەلێ نویسیان و

جه وه‌ڵاوگای و ئێنتێشاراتوو"ڕێباز"و مه‌ریوانی وه‌ڵا کریاوه

ویراستار:کاکه کوورش ئه‌مینی

یاگێ سانای:

کتێب ورەشیه‌کاو شاره‌کاو (مەریوان/پاوە/هەورامان تەخت)
**********************

بە گزارش 'هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م'،

کتاب"سێ‌تار"ترجمه کتاب سه‌تار(جلال آل احمد)

به زبان هورامی اثر آقای مهران احمدی
وارد بازار شد
 


این کتاب در ۱5۰ صفحه نوشته شده و

که ازسوی انتشارات"ڕێباز"مریوان منتشرشده است.


ویراستار:آقای کورش  امینی
مکان های خرید کتاب:
کتاب فروشی های شهرهای پاوە/مریوان/هورامان تختَ

ادامه مطلب

طبقه بندی: زانیاری، ئه‌ده‌بیات،
برچسب ها: هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد، وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری، سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری، کتێبوو:"سێ‌تار" هۆرگێڵنایه‌و کتێبوو (سه‌تار)و*جه‌لال ئال ئه‌حمه‌د*به زوانی هه‌ورامی نویسه‌و کاکه مێهران ئه‌حمه‌دی ڕوانه‌و بازاری بی(کتاب"سێ‌تار"ترجمه کتاب سه‌تار(جلال آل احمد)به زبان هورامی اثر آقای مهران احمدی وارد بازار شد)،
دنبالک ها: هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م،
[ سه شنبه 30 آذر 1395 ] [ 07:06 ب.ظ ] [ همایون محمدنژاد ]
هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

معرفی فرهیخته ای ازدیار یارسان
بە گزارش 'هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م'،طیب طاهری نویسنده و پژوهشگر کرد، در سال 1357 خورشیدی پا به عرصه ی گیتی می گذارد  و درشهر صحنه کرمانشاه نشو و نما پیدا می کند. در سن 24 سالگی سرانجام را برای اولین بار به شکلی جامع و کامل تا به آن روز در هزار صفحه آماده‌ی چاپ می کند و آنرا نزد استادمظهر خالقی در انستیتو فرهنگی کرد در سلیمانیه به چاپ می رساند. سپس شرحی تحلیلی و تحقیقی بر اساس منابع جامع و کامل در سال 2009 در باب تاریخ و فلسفه ی نهضت های فکری کردستان ارائه می دهد.

از سال 2004 تمام کشورهای دارای سکنه‌ی یارسان را به جهت انجام تحقیقات میدانی به سفر سپری نموده و علاوه بر مصاحبه  و مصاحبت با بزرگان مناطق مختلف از کتابخانه های این کشورها نیز به جهت استخراج نسخ خطی مربوط به حوزه تخصص و مورد پژوهش استفاده نموده است و هم اکنون آرشیوی از نسخ خطی مربوط به کلامهای هورامی و شاهنامه ی کردی را در اختیار دارد.
در سال 2010 زیگ آریایی کردی را در باب نجوم و گاه‌شمار موجود در کردستان بر اساس اسناد موجود تالیف می کند. بنیاد دایره المعارف یارسان را در سال 2013 می گذارد و در همان سال زبور حقیقت را در 1200 صفحه در مرکز نشر و تحقق مکریانی به چاپ می رساند.
هم اکنون نیز مشغول گردآوری، تدوین و  تصحیح کلامهای یارسان از ابتدا تا انتها یعنی از قرن دوم هجری تا قرن سیزدهم می باشداز آثار ایشان:

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

ادامه مطلب

طبقه بندی: زانیاری، ئه‌ده‌بیات، شێعر، تاریخ، دین، جوغرافی، وێنه، وه‌رزش،
برچسب ها: هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد، وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری، سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،
دنبالک ها: هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م،
[ سه شنبه 30 آذر 1395 ] [ 02:33 ق.ظ ] [ همایون محمدنژاد ]
هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌مبە پاو هه‌واڵوو  'هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م'ی

کتێب ڕومانه‌و:"نیمەشەو بێ"


نویسه‌و حافێز ئەحمەدی ڕوانه‌و بازاری بی

ئی کتێبه جه 94 لاپەلێ نویسیان و

جه وه‌ڵاوگای و ئێنتێشاراتوو"ئارمان نگار"جه شارووتارانی وه‌ڵا کریاوه

**********************

بە گزارش 'هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م'،

کتاب رمان "نیمەشەو بێ"

 اثر حافظ احمدی وارد بازار شد 


این کتاب در 94 صفحه نوشته شده که

ازسوی انتشارات"آرمان نگار"تهران منتشرشده است.هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

نامێو کتێبی: نیمەشەو بێ
نویسەر: حافێز ئەحمەدی
قیمەت: ٦۰۰۰ تمەنێ
ناشر: ئارمان نگار، تاران.
ساڵەو چاپی: ۹۵
۹۴ پەلێ ڕقعی
کتێب ورەشی:
مەریوان، هێرمس
پاوە، ڕۆجیار
هەورامان: ئەمین

مانگە باریکە بێ، هەژاره بێ، بێ دەسەڵاتە کەوتێ بێ. شۆڵەش دلێو چەماو کۆڵبەرانە برۆقیێوە و فرەتەر بێ، ئاخر کۆڵبەرێ هەرمان و کارشا ئینەن. هەزار تمەنیه منیا ڤەروو جامی تا بۆ دوێ هەزارێ...

جه ڕومانەو "نیمەشەو بێ"


ادامه مطلب

طبقه بندی: ئه‌ده‌بیات، زانیاری،
برچسب ها: هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد، وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری، سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری، کتێب ڕومانه‌و:"نیمەشەو بێ"نویسه‌و حافێز ئەحمەدی ڕوانه‌و بازاری بی(کتاب رمان "نیمەشەو بێ"اثر حافظ احمدی وارد بازار شد)،
[ یکشنبه 28 آذر 1395 ] [ 01:35 ب.ظ ] [ همایون محمدنژاد ]
هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م


کومسا، نمایشنامه شد
بە گزارش
'هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م این روزها کتاب
"
کۆمسا"منتشرگردید، و در اختیار علاقمندان قرارگفت.
این کتاب اولین نمایشنامه‌ی اصولی که به زبان هورامی نوشته شده است و با انتشار این کتاب در بازار ،زبان هورامی به دنیای نمایش واردشد.
این کتاب روایتی است از اثبات باستانی بودن مراسم کومسای که به شیوه‌ی دراماتیک و زبان نمایشنامه‌ای نوشته شده است.
کومسا
، به قلم آقای رئوف محمودپور نوشته شده است. قلم این نویسنده تاکنون نوشتن 14چهارده اثر ،در ارتباط با فرهنگ و ادبیات منطقه بوده وبه کتابخانه‌ها تقدیم شده است.

همایون محمدنژاد،مدیر هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م، این اقدام را گامی تازه در جهت خدمت به فرهنگ بشری و به ویژه فرهنگ هورامان می داند.
از آنجایی که تاکنون برای هنرنمایش و نمایشنامه‌نویسی هورامان؛در هورامان کاری آنچنان باید وشاید صورت نگرفته است ،
امید آن که درجهت فعال کردن این بخش از ادبیات و هنر نمایش درهورامان هم فعالیت ها رامنسجم تر کرده و می طلبد که کارگردانان هورامان  برابر نمایشنامه مکتوب و اصولی نسبت به ارائه نمایش و نمایشنامه خویش همت گمارند.این نمایشنامه که ‌؛ توسط انتشارات ریباز مریوان منتشرشده است .

کۆمسا، کریا به‌ ئه‌رماننامه‌

به‌ پاو هه‌واڵوو
'هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م'ی چی ڕوانه‌ کتیبوو "کۆمسا"ی ئاما به‌ر و که‌وت وه‌رده‌سوو پنه‌وازا. ئی کتیبه‌ یه‌که‌م ئه‌رماننامه‌(نمایش نامه‌)ی جدین که‌ به‌ هه‌ورامی نویسیان و به‌ ئامای بازاڕوو ئی کتیبیه‌، زوانی هه‌ورامی کریا به‌ زوانوو ئه‌رماننه‌یچ.
ئی کتیبه‌ ڕیوایه‌تێن جه‌ نه‌ریی باستانی کۆمسای که‌ به‌ شێوه‌ی دراماتیک و به‌ زوانێ ئه‌رماننامه‌یی نویسیان.
کۆمسا، به‌ قه‌ڵه‌موو ڕه‌ئووف مه‌حموودپووری نویسیان. ئی قه‌ڵه‌مه‌ تا ئیسه‌ نزیکه‌و چوارده‌ کتیبێش جه‌ ده‌ره‌تانی فه‌رهه‌نگی ئه‌ده‌بیه‌نه‌ نویستێنێ و پێشکه‌ش به‌ کتیبخانه‌کاش که‌ردێنێ.
هومایون محه‌مه‌دنژاد، ڕاوه‌به‌روو هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌می، ئی هه‌رمانێ به‌ هه‌نگامێ تازێ په‌ی خزمه‌ت به‌ فه‌رهه‌نگوو به‌شه‌ریه‌تی به‌ گردی و فه‌رهه‌نگوو هه‌ورامانی به‌ تایبه‌تی مزانۆ.

هورامان هانه به رچه مطبقه بندی: زانیاری، تاریخ، جوغرافی،
برچسب ها: هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد، وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری، سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری، کومسا، نمایشنامه شد (کۆمسا، کریا به‌ ئه‌رماننامه‌)،
[ سه شنبه 23 آذر 1395 ] [ 04:06 ب.ظ ] [ همایون محمدنژاد ]

تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2

درباره وبلاگ

کتابخانه‌هورامان،کتێبخانه‌وهه‌ورامانی

ئه‌ژناسنای کتێبه‌کا؛نویسه‌را؛زانایا؛ژیرلاو؛پاڵپشتا زوان و ئه‌ده‌ب و فه‌رهه‌نگوو هه‌ورامانی

نویسه‌ر:هومایون موحەممەدنژاد

ئیمه‌یل:sina.mohamad@ymail.com

چه‌مه‌راو سه‌ردا‌نه‌کێتانمێ په‌ی ئادره‌سوو:

په‌لیانه‌و هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

http://haneberchem.mihanblog.com/

مدیروبلاگ :همایون محمدنژاد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
p align="center">هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

کتابخانه‌هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی

قه‌ڵه‌موو هه‌ورامانی

ابزار و قالب وبلاگبیست تولزكد تاریخ قمری ، شمسی و میلادی به همراه مناسبت تماس با ما>